Top

Jak wczasy dla aktywnych to tylko w dzikim sercu Bałkanów

Wyjazd w góry połączony z treningiem to doskonały sposób na niezapomniane wczasy dla aktywnych, którzy idealnie czują się w otoczeniu natury. Podziwianie pięknych widoków i zdobywanie szczytów, wznoszenie się na nowe wyżyny aktywności fizycznej pod błękitnym nieboskłonem zdecydowanie lepiej wypada w porównaniu z kolejnym dniem w biurze. Eksperci i weterani wędrówek wiedzą o tym doskonale i dlatego jednogłośnie doradzą już dziś łapanie za plecak i wyruszenie w przygodę, wraz z całą drużyną zapalonych zdobywców.

Jak aktywnie spędzić czas? – tajemnice Gór Przeklętych

Do niedawna, szczyty bałkańskie były miejscem niedostępnym dla zwykłych fanów aktywnego spędzania czasu. Góry Przeklęte (Prokletije), są najwyższy pasmem Gór Dynarskich, które rozciąga się na terenie aż trzech państw. Uznawane są za jeden z najdzikszych terenów górskich, jaki znaleźć można w Europe, z uwagi na to, iż do niedawna był on całkowicie niedostępny dla turystów oraz amatorów wędrówek z plecakiem.

Piękne tereny graniczące z Albanią, Kosowem oraz Czarnogórą, wciąż kryją w sobie wiele tajemnic, które odkryć można jedynie poprzez udane się w to odludne miejsce. Dla osób chcących oderwać się od zgiełku miast gratką będzie rzadkość, z jaką można spotkać innych wędrowców, którzy również postanowili w ten sposób spędzić wczasy dla aktywnych. Podczas gdy wiele szlaków górskich na całym świecie zatłoczony jest od turystów, bałkański skarb wciąż pozostaje nieskalany mnogością ludzkich stóp.

Z wybranych szczytów, warto wspomnieć o tych, które na prawdę warto zdobyć. Należą do nich:

  • Zla Kolata 2 534 m n.p.m.
  • Djeravica 2 656 m n.p.m.
  • Guri I Kuq 2 522 m n.p.m.
  • Trekufiri 2 366 m n.p.m.
  • Taljanka 2 057 m n.p.m.

Oprócz wzniesień wędrówkom często towarzyszą przejścia przez dzikie doliny. Pierwszą z nich, która zasługuje na uwagę, jest dolina Gashi, która jest objęta ochroną UNESCO jako część pierwotnych lasów bukowych Europy. Otoczenie starych drzew, które przez wiele lat nie doświadczyły eksploatacji ludzkiej, robi niezwykłe wrażenie i w całej okazałości prezentuje piękno flory.

Kolejną doliną, która potrafi zauroczyć wędrowców, będzie dolina Grebaje w Czarnogórze, uważaną za najpiękniejszą na terenie byłej Jugosławii. Powiadają, że jest to miejsce, do którego niezwykle trudno dotrzeć, a jeszcze trudniej opuścić, ze względu na niezwykły czar, jaki rzuca połączenie słońca, ośnieżonych masywów górskich oraz miękkiej bryzy.

Pełne przygód aktywne wakacje dla singli

Dla wszystkich nieskrępowanych bogatym i intensywnym życiem rodzinnym, doskonałą opcją będzie udanie się na wczasy dla aktywnych właśnie do serca Bałkanów. Wśród dzikości natury i gór, zmagając się z trudnościami na szlaku i wzajemnie pokonując przeszkody, można poznać wiele interesujących osób, w których otoczeniu nigdy nie jest się samemu. Zgrana, kameralna drużyna niczym szwajcarski zegarek, funkcjonuje jak nierozerwalny łańcuch, gdzie jedna osoba wspiera i motywuje drugą.

Góry Przeklęte oferują oczywiście nie tylko niezliczone szczyty i doliny. Na uwagę zasługują również okazyjne wioski pasterskie, które spotkać można na terenach Czarnogóry oraz Kosowa. Tradycyjna gościnność pasterzy jest przeżyciem, które pozwoli nabrać nowej perspektywy w odniesieniu do własnego stylu prowadzonego przez siebie życia.

Oczywiście nie jest to wszystko, co oferują tak zorganizowane wczasy dla aktywnych!

Odchudzanie w górach – wyjazdy kondycyjne

Trening powięziowo-relaksacyjny, który doskonale współgra z  górskim wyjazdem, to idealne uzupełnienie wszystkich wczasów dla aktywnych. Pozwoli nie tylko na poprawienie kondycji, ale również zrzucenie paru zbędnych kilogramów, bez intensywnej pracy. Dla wszystkich osób, do których monotonne ćwiczenia nie przemawiają, które nie odczuwają pełni satysfakcji na siłowni czy basenie, wyjazd górski to będzie właśnie to.

Lepsza cyrkulacja świeżego powietrza na wysokościach powyżej 2000 metrów nad poziomem morza, pozytywnie wpłynie na krążenie, a ponadto pozwoli spalić zbędne kalorie. Częste picie wody, które towarzyszy górskim wędrówkom pozytywnie wpłynie na przemianę materii w organizmie, a mnogość atrakcji i widoków sprawi, że cały proces będzie ledwo zauważalny.

Bujne wspomnienia z wakacji dla aktywnych

Zdobycie szczytów i spojrzenie z nich w dół na okalające góry doliny czy sfotografowanie odległego horyzontu, gdzie niebo łączy się z ziemią, to niezapomniane wspomnienie, które pozostaje z każdym wędrowcem na całe życie. W trudnych sytuacjach życiowych wracanie myślami do takiego obrazu będzie niczym prywatne sanktuarium, które będzie chronić przed stresem. Wiele osób, które udają się na wczasy dla aktywnych, bardzo często zakochuje się w górach do tego stopnia, że cyklicznie wspomina je z utęsknieniem.

Góry Przeklęte zdecydowanie są miejscem, które potrafi wzruszyć serce, i które można polecić wszystkim miłośnikom aktywnego spędzania czasu. Nazwa gór zdecydowanie została dobrana adekwatnie, gdyż każdy, kto spojrzy na ich majestat, zostanie zauroczony nimi na całe swoje życie, tęsknie wspominając tę chwilę wyzwolenia, podczas której doświadczył prawdziwego piękna natury.